ZAKON O RIBARSTVU-RS 2012






I    

ЗАКОН

О РИБАРСТВУ

I ОСНОВНЕ ОДРЕДБЕ

Члан 1.

Овим законом уређују се риболовне воде, начин коришћења риболовних вода и рибљег фонда, привредни риболов, спортски риболов, привредно-спортски риболов, аквакултура, заштита рибљег фонда у риболовним водама, евиденције у рибарству, надзор и друга питања која се односе на коришћење риболовних вода.

 

Члан 2.

(1) Рибарство је еколошка, економска, друштвено корисна и образовно-научна дјелатност која је у функцији интегралне заштите, узгоја, одрживог коришћења и сталног побољшања квалитета рибљег фонда, станишта, аквакултуре и других риболовних ресурса.

(2) Рибљи фонд у риболовним водама је добро од општег интереса у својини Републике Српске (у даљем тексту: Република) и има посебну бригу и заштиту.


Члан 3.

(1) Управљање рибарским подручјем и рибљим фондом има функцију заштите рибљег фонда и биолошке равнотеже, очување здраве животне средине, дивље флоре и фауне и других услова станишта риба.

(2) Рибљим фондом и другим природним риболовним ресурсима одрживо управља Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде (у даљем тексту: Министарство), под условима и на начин који је прописан овим законом.

Члан 4.

 

(1) Циљеви овог закона су:

 а) планирање, ефикасно управљање и унапређивање рибљег фонда и очување биолошке разноврсности (биодиверзитетa) у риболовним водама,

 б) одрживо коришћење рибљег фонда и поштовање етике риболова,

 в) планирање, унапређивање и надзор узгоја млађи за порибљавање риболовних вода,

 г) развој рибарства и аквакултуре и подстицање привредне, еколошке и социјалне дјелатности и

 д) јачање развоја и конкурентности предузећa из области рибарства.

(2) Реализацијом циљева овог закона постиже се:

а) очување и заштита рибљег фонда, угрожених рибљих врста, разноврсности, старосне структуре и бројности,

б) планско уношење и праћење нових врста риба у риболовним водама,

в) заштита и очување природног стања салмонидних и ципринидних вода која доприноси очувању диверзитета ихтиофауне и еколошког интегритета водених еко-система,

г) осигурање учешћа заинтересованих страна у доношењу аката и приступа јавности потпуним, тачним и правовременим информацијама о стању у области рибарства и

д) усклађивање законодавства Републике Српске са правном тековином Европске уније и правним актима Савјета Европе.

 

Члан 5.

(1) Појмови који се користе у овом закону имају сљедеће значење:

а) алохтоне (стране) врсте риба су оне врсте риба које примарно не живе у одређеној риболовној води,

б) аутохтоне врсте риба су оне врсте риба које примарно живе у одређеној риболовној води, односно налазе се на подручју своје природне распрострањености,

в) биолошка разноврсност (биодиверзитет) је разноврсност, разноликост (различитост, варијабилност) живих организама у оквиру врсте, између врста и између еко-система,

г) дневни улов је дозвољени улов спортског риболовца у једном риболовном дану,

д) јувенилни примјерци риба су развојни облици риба које још нису полно зреле,

ђ) ловостај је период у којем се поједине врсте риба, осим риба из аквакултуре не могу ловити, задржавати, нити стављати у промет,

е) одрживо коришћење рибљег фонда је коришћење и заштита рибљег фонда којим се обезбјеђује иста структура и стопа његовог коришћења у дужем периоду,

ж) рибљи фонд су све врсте риба, мекушаца, ракова и осталих водених организама у риболовној води,

з) рибњак, рибогојилиште или рибља фарма је објекат на пољопривредном или другом земљишту који се користи за аквакултуру, а може бити топловодни и хладноводни и

и) корисник риболовне зоне је привредно друштво, организација спортских риболоваца и концесионар којем је додијељена риболовна зона на коришћење, у складу са овим законом и прописима који уређују област концесија.

(2) Поједини изрази употријебљени у овом закону за означавање мушког или женског рода подразумијевају оба пола.

 


II Риболовне водЕ


Члан 6.

(1)  Риболовне воде су све копнене (природне и вјештачке) воде у којима живи рибљи фонд на којима се обавља риболов, осим вода:

а) у рибњацима и

б) у акумулацијама (језерима или текућим водама) из којих се захвата вода за пиће за које су у складу са законом који уређује област вода донесене одлуке о заштити изворишта.
(2)  Риболовне воде се дијеле на стајаће и текуће воде.
(3)  Стајаће воде су природна и вјештачка језера, шљункаре, баре и стараче које немају везу са текућом водом, а текуће воде су све остале риболовне воде.
(4)  Министарство може извршити промјену намјене риболовне воде или њеног дијела у случају проглашења риболовне воде или њеног дијела заштићеним дијелом природе или подручјем из кога се захвата вода за јавно снабдијевање питком водом.

Члан 7.

(1)  Риболовне воде дијеле се на рибарска подручја.
(2)  Рибарска подручја су природне или вјештачке риболовне воде које чине хидролошку, биолошку и економску цјелину за заштиту и одрживо коришћење рибљег фонда.
(3)  Рибарска подручја дијеле се на риболовне зоне.
(4)  Риболовна зона је дио рибарског подручја која омогућава рационално управљање, заштиту и надзор у коришћењу рибљег фонда.
(5)  Према намјени рибарска подручја и риболовне зоне могу бити за:
а) привредни риболов,
б) спортски риболов и
          в) привредно-спортски риболов.
(6)  Рибарско подручје и риболовну зону на риболовним водама у националном парку или другом заштићеном природном добру користи јавна установа која управља националним парком или заштићеним природним добром.

Члан 8.

(1)  Влада Републике Српске (у даљем тексту: Влада) на приједлог Министарства одлуком утврђује рибарска подручја и риболовне зоне.
(2)  Одлука о утврђивању рибарског подручја и риболовне зоне обавезно садржи: назив, намјену, границе и површину рибарског подручја и риболовне зоне, врсте риба и друге услове потребне за одрживо коришћење риболовних ресурса.
(3)  Граница између рибарских подручја или риболовних зона на текућој риболовној води одређује се управно на матицу тока од обале до обале, односно до главних одбрамбених насипа.
(4)  За риболовне воде које су истовремено државне границе, границе рибарског подручја одређују се према државној граници, управно на матицу тока од обале до обале, односно до главних одбрамбених насипа.

 

Члан 9.

(1)  Риболовна зона уступа се на коришћење уз накнаду.

(2)  Влада на приједлог Министарства доноси одлуку којом се утврђује висина и начин плаћања накнаде за коришћење риболовне зоне за привредни и спортски риболов.

(3)  Накнада за коришћење риболовне зоне за привредно-спортски риболов утврђује се у складу са прописима којима се уређује област концесија.
(4)  Средства од накнаде за коришћење риболовне зоне из става 2. овог члана уплаћују се на рачун јавних прихода Републике.

Члан 10.

 (1) Ради унапређивања и развоја риболовних ресурса и осигуравања дугорочне политике управљања доноси се Рибарска основа за територију Републике Српске (у даљем тексту: Рибарска основа Републике) као стручна студија која обезбјеђује дугорочну политику управљања у рибарству.

 (2) Влада на приједлог Министарства доноси одлуку о усвајању Рибарске основе Републике на период од 20 година.

(3) Приликом израде Рибарске основе Републике обавезно се уважавају специфичности еко-система рибарских подручја и риболовних зона.

(4) Ревизија Рибарске основе Републике врши се прије истека периода из става 2. овог члана у случају да су трајно или битно измијењени услови и околности на којима се заснива Рибарска основа Републике.

Члан 11.

Рибарска основа Републике садржи:

а) процјену стања рибљег фонда по врстама и категоријама,

б) циљеве и политике за заштиту и одрживо коришћење рибљег фонда,
в) задатке и мјере за постизање циљева и политика,
г) намјену коришћења риболовних вода на бази природних и других могућности,
д) границе и површине рибарских подручја, риболовних зона, рибарских ревира и природних станишта,
ђ) процјена очекиваних учинака и потребних финансијских средстава за достизање циљева и
е) мјере за заштиту станишта угрожених врста риба.
 

Члан 12.

(1)  Рибарску основу Републике могу израђивати установе које су регистроване за стручна и научна истраживања из области рибарства или екологије вода (у даљем тексту: Установa).
(2)  Рјешење о расписивању јавног конкурса за израду Рибарске основе Републике и услове за учешће на конкурсу доноси министар пољоприреде, шумарства и водопривреде (у даљем тексту: министар).
(3)  Министар именује Комисију за спровођење поступка јавног конкурса из става 2. овог члана, из реда државних службеника, која након спроведеног поступка саставља записник о свом раду и доставља га министру са приједлогом за избор Установе за израду Рибарске основе Републике.
(4)  Министар доноси рјешење о избору Установе за израду Рибарске основе Републике.
(5)  Рјешење из става 4. овог члана је коначно и против њега није дозвољена жалба, али се може покренути управни спор пред надлежним судом.
(6)  Уговор о изради Рибарске основе Републике закључује се најкасније у року од 30 дана од дана доношења рјешења из става 4. овог члана.
(7)  При именовању чланова Комисије из става 3. овог члана треба да се има у виду равноправна заступљеност оба пола.

Члан 13.

(1)  Риболов је лов риба уз употребу риболовних алата и опреме.
(2)  Риболов се дијели на:
а) привредни риболов,
б) спортски риболов и
в) привредно-спортски риболов.

 

III привредни риболов

Члан 14.

(1)     Привредни риболов је излов риба на рибарском подручју и риболовној зони уз употребу риболовних алата и опреме, а ради стављања у промет и стицања добити.
(2)     Привредни риболов може се обављати само на подручју ријеке Саве од државне границе са Републиком Хрватском до државне границе са Републиком Србијом, према државној граници, управно на матицу тока од обале до обале, односно до главних одбрамбених насипа.

 (3) Привредни риболов може да обавља привредно друштво, односно предузетник (у даљем тексту: рибар) који је регистрован за привредни риболов и испуњава услове прописане овим законом.


Члан 15.

(1)  Рибар обавља привредни риболов и уловљену рибу ставља у промет на основу рјешења којим се даје дозвола за обављање привредног риболова на одређеној риболовној води.
(2)  Рибар може почети да обавља дјелатност привредног риболова, ако:
а) посједује рјешење из става 1. овог члана и
б) има запослено лице стручно оспособљено за обављање привредног риболова.
(3)  Дозвољена количина улова рибе може износити до 50% количине улова одређеног Рибарском основом Републике.
(4)  Рибар је обавезан да плаћа накнаду за обављање привредног риболова.
(5)  Средства од накнаде за коришћење риболовне зоне уплаћују се на рачун јавних прихода Републике.
(6)  Влада одлуком утврђује накнаду за обављање привредног риболова.

Члан 16.

(1)  Рјешење којим се дозвољава обављање привредног риболова доноси се након спроведеног јавног конкурса.
(2)  Рјешење о расписивању јавног конкурса за обављање привредног риболова и услове за учешће на конкурсу доноси министар.
(3)  Министар именује Комисију за спровођење поступка јавног конкурса из става 2. овог члана, из реда државних службеника, која након спроведеног поступка саставља записник о свом раду и доставља га министру са приједлогом за избор рибара.
(4)  Министар доноси рјешење којим се дозвољава обављање привредног риболова, а које подлијеже ревизији након истека рока од годину дана од дана његовог доношења.
(5)  Поред садржаја прописаног законом којим се уређује управни поступак, рјешење којим се даје дозвола за привредни риболов обавезно садржи:

а) назив предузетника или привредног друштва којем се даје дозвола за привредни риболов,

б) назив рибарског подручја и риболовне зоне у којој ће се обављати привредни риболов,
в) врсту и број риболовних алата и опреме којима ће се обављати привредни риболов и
г) регистрациону ознаку пловног средства којим ће се обављати привредни риболов.
(6)  Рјешењем из става 4. овог члана овлашћује се једно запослено и оспособљено лице код рибара за непосредно обавање послова привредног риболова.
(7)  Приликом обављања привредног риболова рибар је дужан да носи са собом дозволу за риболовну зону на којој обавља привредни риболов.
(8)  Рјешење из става 4. овог члана може се укинути, ако:
а) рибар престане да испуњава услове за обављање привредног риболова,
б) се утврди да је рјешење донесено на основу нетачних података,
в) не плати накнаду за обављање привредног риболова у прописаном року,
г) не доставља документацију и податке прописане одредбама овог закона и
д) привредни риболов обавља супротно одредбама овог закона.
(9)  Рјешење из става 4. овог члана је коначно и против њега није дозвољена жалба, али се може покренути управни спор пред надлежним судом.

 

Члан 17.

(1)  Рибар обавља привредни риболов мрежарским, удичарским и самоловним алатима који не угрожавају јединке риба у периоду развића између завршетка метаморфозе ларви и стицања полне зрелости и животиња којима се рибе хране.

(2)  Корисник риболовне зоне може годишњим планом ограничити или забранити употребу појединих алата за привредни риболов.

(3)  Ради заштите рибљег фонда корисник може привремено, а најдуже на период од годину дана, забранити привредни риболов на одређеном дијелу риболовне зоне, уз претходно прибављену сагласност Министарства.

(4)  О ограничењима из ст. 2. и 3. овог члана, корисник је дужан да обавијести рибаре који обављају привредни риболов.

(5)  Рибари који обављају привредни риболов дужни су да поштују ограничења из ст. 2. и 3. овог члана.

(6)  Министар доноси правилник којим прописује услове обављања привредног риболова, намјену, врсту и количину риболовних алата и опреме који се користе у привредном риболову и количину и врсту дозвољеног улова рибе.

Члан 18.

(1)  Привредни риболов код рибара може обављати искључиво лице које је за то стручно оспособљено.

(2)  Стручна оспособљеност за обављање привредног риболова доказује се увјерењем о положеном испиту за обављање послова привредног риболова.

(3)  Министар именује Комисију за спровођење испита из става 2. овог члана од најмање три члана из реда стручњака из области рибарства.

(4)  Члановима Комисије припада накнада за рад, а рјешење о висини трошкова доноси министар.

(5)  Министарство издаје увјерење о положеном испиту и води Регистар лица оспособљених за обављање привредног риболова.

(6)  Увјерење о положеном испиту из става 2. овог члана без обавезе полагања издаје се лицу које је положило испит из предмета рибарства на Vl или Vll степену образовања у области природних наука.

(7)  Кандидат сноси трошкове полагања испита за обављање послова привредног риболова, а рјешење о висини трошкова доноси министар.

(8)  Средства од накнаде за полагање испита за обављање послова привредног риболова уплаћују се на рачун јавних прихода Републике.

(9)  Министар доноси правилник којим прописује програм, начин и услове полагања испита за обављање послова привредног риболова, образац и начин издавања увјерења о положеном испиту и облик, садржај и начин вођења Регистра лица оспособљених за обављање привредног риболова.


Члан 19.

               (1) Рибар који обавља привредни риболов обавезан је да свакодневно води евиденцију о улову рибе.
               (2) Рибар доставља кориснику риболовне зоне мјесечни извјештај о улову рибе најкасније до десетог у мјесецу за претходни мјесец, а годишњи извјештај доставља Министарству најкасније до 31. јануара за претходну годину.
               (3) У случају да рибар не достави Министарству годишњи извјештај о раду из става 2. овог члана, министар рјешењем одбија захтјев рибара за ревизију рјешења из члана 16. став 4. овог закона.
               (4) Евиденција о улову рибе је саставни дио годишњег извјештаја корисника риболовне зоне о раду и активностима на риболовној зони која му је додијељена на коришћење.
               (5) Министар доноси правилник о облику и садржају евиденције о улову рибе у привредном риболову.

 

IV СПОРТСКИ РИБОЛОВ

Члан 20.

(1)  Спортски риболов је риболов уз употребу удичарских алата и опреме за риболов ради спорта или рекреације.
(2)  Спортски риболов обавља се на риболовним водама у риболовним зонама у складу са одредбама овог закона.

Члан 21.

(1)  Риболовна зона у којој се обавља спортски риболов уступа се на коришћење посредством јавног конкурса организацији спортских риболоваца и привредном друштву (у даљем тексту: корисник) који испуњавају услове прописане овим законом.
(2)  Министар доноси рјешење о расписивању јавног конкурса за давање на коришћење риболовне зоне за обављање спортског риболова и услове за учешће на конкурсу.
(3)  Министар именује Комисију за спровођење поступка јавног конкурса из става 2. овог члана, из реда државних службеника, која након спроведеног поступка сачињава записник о свом раду и доставља га министру са приједлогом за избор корисника риболовне зоне.
(4)  При именовању чланова Комисије из става 3. овог члана треба да се има у виду равноправна заступљеност оба пола.

 

Члан 22.

(1)  Министар доноси рјешење о додјели риболовне зоне на коришћење, које подлијеже ревизији након истека рока од пет година од дана његовог доношења.
(2)  Министарство по службеној дужности брине о истеку рока из става 1. овог члана.
(3)  Рјешење из става 1. овог члана је коначно и против њега није дозвољена жалба, али се може покренути управни спор пред надлежним судом.
(4)  Риболовну зону корисник не може уступати другим субјектима.
(5)  Министар може укинути рјешење из става 1. овог члана, ако корисник:
а) не користи риболовну зону у складу са Рибарском основом Републике и не спроводи мјере утврђене уговором о коришћењу риболовне зоне,
б) и поред писаног упозорења у остављеном року не плати накнаду за коришћење,
в) због незаконитог начина управљања проузрокује погоршање хидролошких, физичко-хемијских и биолошких особина риболовне воде,
г) не доставља документацију и податке прописане одредбама овог закона и
д) у прописаном року не обезбиједи стручно обављање послова или не организује рибочуварску службу.
(6)  Корисник којем је укинуто рјешење из става 1. овог члана нема право на враћање материјалних средстава које је уложио у риболовну зону.

 

Члан 23.

(1)  Уговор о коришћењу риболовне зоне закључује се најкасније у року од 60 дана од дана доношења рјешења из члана 22. став 1. овог закона.
(2)  Риболовна зона може се додијелити на коришћење на период до пет година, уз могућност продужења уговора.
(3)  Уговор из става 1. овог члана обавезно садржи:
a) назив рибарског подручја и риболовне зоне и предмет уговора,
б) границе рибарског подручја и риболовне зоне,
в) период коришћења,
г) начин и рок плаћања накнаде,
д) мјере које је корисник дужан да предузме ради побољшања квалитета рибљег фонда и услова за живот риба у риболовним водама,
ђ) услове одрживог коришћења рибљег фонда и
е) услове под којима се мијења, допуњава или раскида уговор, као и друге одредбе.

Члан 24.

 Рибарско подручје или риболовна зона која јавним конкурсом није уступљена на коришћење или је уговор из члана 23. овог закона раскинут, Министарство привремено уступа на коришћење без јавног конкурса кориснику најближе зоне који испуњава услове прописане овим законом, до расписивања конкурса, а најдуже на период до годину дана.

Члан 25.

(1) Корисник је обавезан да у року од шест мјесеци од дана потписивања уговора из члана 23. овог закона, обезбиједи стручно обављање послова управљања риболовном зоном и организује рибочуварску службу у складу са овим законом.
(2) О испуњености услова из става 1. овог члана корисник је дужан да достави Министарсву уговор о ангажовању стручног лица за обављање послова управљања риболовном зоном и доказ о запослењу рибочувара.

Члан 26.

               (1) Стручно обављање послова из члана 25. овог закона може вршити лице које има најмање средњу стручну спрему и положен стручни испит за управљање риболовном зоном.
               (2) Министар доноси правилник којим прописује програм, начин и услове полагања стручног испита из става 1. овог члана.
               (3) Увјерење о положеном стручном испиту из става 1. овог члана, без обавезе полагања издаје се лицу које је положило испит из предмета рибарство на Vl или Vll степену образовања у области природних наука.
               (4) Министарство издаје увјерење о положеном стручном испиту и води Регистар о положеним стручним испитима.
               (5) Министар именује Комисију за полагање испита из става 1. овог члана од најмање три члана из реда стручњака из области рибарства и екологије.
               (6) Члановима Комисије припада накнада за рад, а рјешење о висини трошкова доноси министар.
               (7) Кандидат сноси трошкове полагања стручног испита, а рјешење о висини трошкова доноси министар.
               (8) Средства од накнаде за полагање стручног испита уплаћују се на рачун јавних прихода Републике.

 

Члан 27.

(1)  Корисник је дужан да видно обиљежи границе рибарског подручја и риболовне зоне у року од три мјесеца од дана потписивања уговора о уступању на коришћење, као и рибарских ревира и посебних станишта.

(2)  Министар доноси правилник о начину обиљежавања граница рибарског подручја, риболовних зона, рибарских ревира и посебних станишта.

Члан 28.

(1)  Корисник је дужан да најкасније у року од шест мјесеци од дана потписивања уговора о коришћењу риболовне зоне донесе Програм управљања риболовном зоном (у даљем тексту: Програм) за период на који му је додијељена риболовна зона на коришћење.

(2)  Програм је основа за свеобухватно управљање рибљим фондом у риболовној зони у складу са Рибарском основом Републике и специфичним карактеристикама еко-система.

(3)  Програм из става 1. овог члана је усаглашен са Рибарском основом Републике и обавезно садржи:

а) податке о кориснику,

б) податке о риболовној зони,

в) основне хидролошке, биолошке, физичке, хемијске и друге карактеристике воде риболовне зоне,

г) податке о врстама и количинама риба утврђене Рибарском основом Републике,

д) мјере за заштиту и одрживо коришћење рибљег фонда и могућности и начине његовог годишњег повећања,

ђ) програм порибљавања по врстама и количини риба, те времену и мјесту порибљавања,

е) мјере за заштиту посебних станишта, станишта угрожених врста риба у складу са прописима за заштиту природе, риба и рибље млађи са плавних и сушних подручја,

ж) максималну дневну и годишњу количину допуштеног улова по врстама риба, одређену на основу величине и годишњег прираста рибљег фонда,

з) период у којем је дозвољен лов риба и најмању величину рибе испод које је лов забрањен,

и) податке о ревирима и посебним стаништима и њихову локацију,

ј) организацију рибочуварске службе,

к) процедуре за откривање и сузбијање загађивања вода риболовне зоне и

л) економске показатеље коришћења риболовне зоне и средства потребна за спровођење Програма, те начин обезбјеђивања и коришћења тих средстава.

(4) Корисник доставља Програм на сагласност Министарству.

(5) Министар доноси рјешење којим именује Kомисију од најмање три члана, из реда државних службеника, која врши преглед и оцјену израђеног Програма, сачињава записник о свом раду и доставља га министру са приједлогом за давање сагласности.

(6) У случају да достављени Програм није у складу са Рибарском основом Републике, корисник је дужан да достави допуњен Програм у року од 15 дана од дана пријема обавјештења којим се тражи допуна.
 (7) Министар је дужан да у року од 60 дана од дана пријема Програма донесе рјешење о сагласности на Програм.
 (8) Рјешење из става 7. овог члана је коначно и против њега није дозвољена жалба, али се може покренути управни спор пред надлежним судом.
          (9) При именовању чланова Комисије из става 5. овог члана треба да се има у виду равноправна заступљеност оба пола.

Члан 29.

(1)     До добијања сагласности на Програм, корисник управља риболовном зоном на основу привременог годишњег плана на који Министарство даје сагласност.

(2)  Привремени годишњи план корисник доноси у року од мјесец дана од дана потписивања уговора.


Члан 30.

(1)  Корисник је дужан да у складу са Програмом и стањем на риболовној зони донесе годишњи план коришћења.

(2)  Годишњи план садржи:

а) процјену количине риба и њиховог прираста у риболовној зони,
б) дозвољени годишњи и дневни улов рибе по врстама,
в) број дозвола потребних у току године за риболов,
г) календар такмичења,
д) план порибљавања риболовне зоне по врстама и количини риба, времену и мјесту порибљавања, као и потребна новчана средства,
ђ) мјере и начин заштите риболовне зоне и животне средине и организацију рада рибочуварске службе и
е) планирана новчана средства и намјену коришћења тих средстава.

(3)  Корисник је дужан да Министарству достави годишњи план најкасније до 1. новембра текуће године за наредну годину.

(4)  У случају да достављени годишњи план није у складу са Програмом, корисник је дужан да достави допуњен план у року од 15 дана од дана пријема обавјештења којим се тражи допуна.
(5)  Министар је дужан да у року од 30 дана од дана пријема годишњег плана донесе рјешење о сагласности на годишњи план.
(6)  Рјешење из става 4. овог члана је коначно и против њега није дозвољена жалба, али се може  покренути управни спор пред надлежним судом.

(7)  Забрањен је риболов ако корисник није прибавио сагласност из става 5. овог члана.

 

Члан 31.

(1)  Корисник риболовне зоне дужан је да Министарству достави годишњи извјештај о реализацији годишњег плана најкасније до 31. јануара текуће године за претходну годину.

(2)  Корисник је дужан да Министарству достави финални извјештај о реализацији Програма најкасније 90 дана прије истека периода на који му је риболовна зона додијељена на коришћење.

(3)  Министар доноси правилник којим прописује садржај годишњег и финалног извјештаја о коришћењу риболовне зоне.


Члан 32.

(1)  Спортским риболовом може се бавити физичко лице – спортски риболовац (у даљем тексту: риболовац) који је положио испит за лов рибе у спортском риболову (у даљем тексту: риболовачки испит) и има дозволу за лов рибе.
(2)  Риболовац је дужан да рибочуварима омогући обављање рибочуварског надзора, пружи све потребне податке и обавјештења и помогне им у раду.
(3)  Риболовци се могу добровољно удружити у организације спортских риболоваца ради организованог бављења риболовом, очувања и заштите животне средине, његовања риболовачке етике и обичаја и других спортских активности.


Члан 33.

               (1)     Спортско-риболовни савез Републике Српске (у даљем тексту: Савез) је удружење добровољно учлањених корисника риболовних зона, привредних друштава, удружења, организација и појединаца, чија је дјелатност повезана са рибарством.

               (2)     Поред послова које обавља за своје чланове, Савез у складу са законом обавља и сљедеће послове:                                                          

а) организује и спроводи активности унапређивања и заштите рибљег фонда,

б) учествује у еколошким активностима на подручју свог дјеловања,

в) именује комисију за провјеру знања према програмима за полагање риболовачких и рибочуварских испита, организује и спроводи испите и издаје увјерење о положеним испитима,

г) води регистре о положеним риболовачким и рибочуварским испитима,

д) дистрибуира дозволе за риболов корисницима,

ђ) организује, спроводи и издаје одобрења за сва такмичења у спортском риболову према годишњем програму такмичења, осим за међународна такмичења,

е) прикупља податке од корисника о количини и саставу улова у спортском и привредном риболову,

ж) издаје рибочуварске значке и легитимације на захтјев корисника уз накнаду,

з) ангажује и упућује рибочуваре са једне риболовне зоне на другу риболовну зону ради обављања послова рибочувара у договору са корисником риболовне зоне код којег је рибочувар у радном односу на неодређено радно вријеме  и

и) обавља и друге послове, у складу са овим законом и Статутом.

               (3)     Послове из става 2. т. в), г), д), ђ) и ж) овог члана, Савез обавља као повјерена јавна овлашћења.

               (4)     Увјерења о положеном риболовачком и рибочуварском испиту која издаје Савез при вршењу јавних овлашћења су јавне исправе.

               (5)     Регистри о положеним риболовачким и рибочуварским испитима су јавне евиденције.

               (6) Савез за добијање јавних овлашћења из става 2. овог члана обавезан је да испуњава минимално сљедеће услове:

а) да дјелује на подручју цијеле Републике,

б) да има оспособљена лица за спровођење јавних овлашћења,

в) да има потребну инфраструктуру за ефикасно спровођење јавних овлашћења и

г) да достави Министарству план трошкова за спровођење јавних овлашћења.

               (7) Савез доставља Министарству годишњи извјештај о спровођењу послова из овог члана, до 31. јануара текуће године за претходну годину.

               (8) Средства за своје дјеловање Савез обезбјеђује кроз чланарину, доприносе чланова, доприносе спонзора, донација, вршење јавних овлашћења, оспособљавање спортских риболоваца и рибочувара и из других извора.

Члан 34.

(1)  Риболовачки испит полаже се пред стручном комисијом од најмање три члана коју именује Савез, уз сагласност Министарства.

(2)  Савез издаје увјерење о положеном риболовачком испиту и води Регистар о положеним испитима.

(3)  Увјерење о положеном риболовачком испиту без обавезе полагања издаће се лицу   које је:

а) положило испит из предмета рибарства на VI или VII степену образовања у области природних наука,

б) положило рибочуварски испит,

в) евидентирано као риболовац у непрекидном трајању од пет година против кога нису поднесене пријаве за незаконит риболов,

г) инвалид од I до IV категорије и

д) старије од 60 година.

(4)  Кандидат сноси трошкове полагања риболовачког испита, а одлуку о висини трошкова доноси Савез, уз претходно прибављену сагасност Министарства.

(5)  Министар доноси правилник којим прописује програм, начин и услове полагања риболовачког испита, образац и начин издавања увјерења о положеном испиту и облик, садржај и начин вођења регистра положених испита, уз претходно прибављено мишљење министра надлежног за заштиту животне средине и Савеза.


Члан 35.

(1)  Министарство издаје дозволе за риболов (у даљем тексту: дозвола), и то за:

а) календарску годину (у даљем тексту: годишња дозвола),

            б) мјесец дана (у даљем тексту: мјесечна дозвола),

в) највише до седам дана (у даљем тексту: седмична дозвола),

г) један дан (у даљем тексту: дневна дозвола) и

д) додатна дозвола (у даљем тексту: талон).

(2)  Дозволе из става 1. овог члана корисницима дистрибуира Савез, а продају риболовцима врши корисник.

(3)  Риболовци који купују дневну, седмичну и мјесечну дозволу нису обавезни да имају положен риболовачки испит.

(4)  Лица млађа од 14 година могу обављати спортски риболов без дозволе и риболовачког испита само у присуству пунољетног лица са дозволом.

(5)  Влада одлуком утврђује висину накнаде за дозволе из става 1. овог члана.

(6)  Министар доноси правилник којим прописује облик, садржај и образац дозволе.

 

Члан 36.

               (1) Корисник продаје годишње дозволе за риболовну зону која му је додијељена на коришћење, риболовцима који имају пребивалиште на подручју јединице локалне самоуправе на којој се налази риболовна зона, по цијени која је утврђена одлуком из члана 35. став 5. овог закона.

               (2) Изузетно од става 1. овог члана годишња дозвола за спортски риболов за риболовце инвалиде од I до IV категорије вриједи на свим риболовним водама на подручју Републике.

               (3) Годишња дозвола важи на риболовној зони другог корисника ако корисници закључе уговор о праву реципроцитета.

               (4) Ако корисници немају закључен уговор из става 3. овог члана, а риболовац жели да обавља спортски риболов на риболовној зони другог корисника, поред годишње дозволе мора имати и талон.

               (5) Талон из става 4. овог члана риболовац је дужан да купи код корисника који управља риболовном зоном на којој обавља спортски риболов.


Члан 37.

(1)  Риболовци обављају лов рибе уз употребу дозвољених риболовних алата или опреме и мамаца.

(2)  Коришћење пловних средстава (пловила) приликом обављања спортског риболова на риболовној води дозвољено је искључиво ако је одређено Рибарском основом Републике.

(3)  Приликом обављања лова рибе риболовци су дужни да носе са собом дозволу за риболовну зону на којој обављају риболов.

(4)  Забрањено је стављати у промет рибе уловљене у спортском риболову.

(5)  Министар доноси правилник којим прописује начин обављања спортског риболова, врсту и количину риболовних алата, опреме и мамаца које риболовци могу да користе.


Члан 38.

(1)  Риболовац је обавезан да води евиденцију о улову рибе, те сачини и достави годишњи извјештај кориснику до 31. децембра за текућу годину.

(2)  Корисник не издаје дозволу за текућу годину риболовцу који није доставио годишњи извјештај за претходну годину.

(3)  Подаци из евиденције улова риболоваца саставни су дио годишњег извјештаја корисника о раду и активностима на риболовној зони, која му је уступљена на коришћење.

(4)  Министар доноси правилник о облику и садржају евиденције о улову рибе у спортском риболову.


Члан 39.

(1)  Такмичење риболоваца организује се и спроводи на основу правила такмичења Савеза, која морају бити усклађена са правилима Свјетске рибарске конфедерације (СIPS).

(2)  Савез израђује годишњи календар републичких такмичења у сарадњи са корисницима риболовне зоне.

(3)  Корисник је дужан да прибави сагласност Савеза за организовање клупских такмичења у спортском риболову, на основу годишњег календара такмичења Савеза.

(4)  Корисник је дужан да на риболовној зони дозволи такмичење у спортском риболову под условима утврђеним годишњим планом коришћења.

(5)  Организатори такмичења обавезни су да за спровођење такмичења усагласе план активности са корисником риболовне зоне на којој се обавља такмичење.

(6)  Штету која настане за вријеме такмичења кориснику надокнађује организатор такмичења.


V ПРИВРЕДНО-СПОРТСКИ РИБОЛОВ

Члан 40.
(1)  Привредно-спортски риболов је риболов у којем се рибљи фонд одрживо користи и унапређује на основу уложеног домаћег или страног капитала, чији је циљ остваривање добити.
(2)  Обављање привредно-спортског риболова врши се уз обавезу одржавања и побољшања квалитета риболовних ресурса, а у складу са Рибарском основом Републике и овим законом.

Члан 41.
(1)  Привредно-спортски риболов може да обавља привредно друштво које је регистровано за привредно-спортски риболов и које за обављање послова управљања риболовном зоном и рибочувара има запослене раднике на неодређено вријеме који испуњавају прописане услове у погледу степена стручне спреме, положених испита и друге услове прописане овим законом.
(2)  Испуњеност услова из става 1. овог члана провјерава Републичка управа за инспекцијске послове (у даљем тексту: Инспекторат) у поступку редовног инспекцијског надзора.
Члан 42.
(1)  Рибљи фонд у риболовној зони даје се на коришћење и управљање привредном друштву додјелом концесије, ако је одлуком Владе утврђена намјена риболовне зоне за обављање привредно-спортског риболова.
(2)  Концесија за привредно-спортски риболов може се додијелити најдуже до 20 година.
(3)  Поступак додјеле концесије и начин плаћања концесионе накнаде врши се на основу закона који уређује област концесија.

Члан 43.
(1)  Концесионар је обавезан да у року од шест мјесеци од дана потписивања уговора о концесији обезбиједи стручно обављање послова управљања риболовном зоном у складу са чланом 26. овог закона и организује рибочуварску службу у складу са овим законом.
(2)  О испуњености услова из става 1. овог члана концесионар је дужан да Министарству достави доказ о запослењу стручног лица за обављање послова управљања риболовном зоном и рибочувара.

Члан 44.
Концесионар је дужан да видно обиљежи границе рибарског подручја и риболовне зоне у року од три мјесеца од дана потписивања уговора о концесији, као и рибарских ревира и посебних станишта у складу са прописима о обиљежавању граница рибарских подручја и риболовних зона.
Члан 45.
(1)  Концесионар је обавезан да изради годишњи план коришћења риболовне зоне за наредну годину и извјештај о реализацији плана за претходну годину.
(2)  План из става 1. овог члана доставља се Министарству најкасније до 1. октобра текуће године за наредну годину, а извјештај о реализацији плана до 31. јануара наредне године за прошлу годину.
(3)  Годишњи план из става 1. овог члана садржи:
а) процјену количине риба и њиховог прираста у рибарској зони,
б) дозвољени годишњи и дневни улов рибе по врстама,
в) број дозвола потребних у току године за риболов,
г) план порибљавања риболовне зоне по врстама и количини риба, времену и мјесту порибљавања,
д) мјере и начин заштите риболовне зоне и животне средине и организацију рада рибочуварске службе,
ђ) економске ефекте и
е) концесиону накнаду.
(4)  У случају да достављени годишњи план није у складу са Студијом економске оправданости, конценсионар је дужан да достави допуњен годишњи план у року од 15 дана од дана пријема обавјештења којим се тражи допуна.
(5)  Министар је дужан да у року од 60 дана од дана пријема годишњег плана донесе рјешење о сагласности на годишњи план.
(6)  Рјешење из става 5. овог члана је коначно и против њега није дозвољена жалба, али се може покренути управни спор пред надлежним судом.

(7)  Забрањен је риболов ако концесионар није прибавио сагласност из става 5. овог члана.


Члан 46.
Концесионар је обавезан да продаје дозволе за риболов у складу са чл. 35. и 36. овог закона.

Члан 47.
(1)  Концесионар је дужан да спроводи све мјере које се предузимају ради очувања и осигурања услова за одрживо и дугорочно коришћење рибљег фонда и станишта, укључујући порибљавање, организовање рибочуварске службе, утврђивање рибарских ревира и посебних станишта, забране, ограничавање и санациони риболов и друге мјере које доприносе заштити и унапређивању рибљег фонда у риболовним водама у складу са одредбама овог закона и прописа донесених на основу њега.
(2)  У погледу мјера заштите, које нису уређене овим законом и прописима донесеним на основу њега, примјењују се прописи донесени у области заштите животне средине и вода.

 

VI АКВАКУЛТУРА


Члан 48.

(1)  Аквакултура је привредна дјелатност производње и узгоја риба, млађи, оплођене икре и других водених организама у објектима за гајење (рибњак) и кавезима.
(2)  Аквакултуру може обављати привредно друштво, односно предузетник који су регистровани за обављање дјелатности аквакултуре, ако је аквакултура планирана Рибарском основом Републике за риболовну воду и испуњава услове прописане овим законом.
(3)  Привредно друштво, односно предузетник може почети да обавља дјелатност аквакултуре, ако:
а) посједује рјешење којим се дозвољава обављање дјелатности аквакултуре,
б) има употребну дозволу за објекат и кавез и
в) има запослено лице стручно оспособљено за обављање послова аквакултуре.

Члан 49.

(1)  Министар доноси рјешење којим се даје одобрење за обављање дјелатности аквакултуре на основу захтјева привредног друштва или предузетника.

(2)  Захтјев за доношење рјешења и рјешење из става 1. овог члана обавезно садржи:

 а) назив привредног друштва, односно предузетника,

 б) приједлог годишње квоте хране за узгој у хладноводним рибњацима,
 в) површину рибњака, ограђеног воденог простора или запремину кавеза који ће се користити за аквакултуру и
 г) врсте риба или других водених организама које ће се узгајати.

(3)  Привредно друштво, односно предузетник може узгајати само оне врсте риба или других водених организама који су уписани у рјешење из става 1. овог члана.

(4)  Рјешење из става 1. овог члана је коначно и против њега није дозвољена жалба, али се може покренути управни спор пред надлежним судом.

(5)  Министарство води Регистар привредних друштава и предузетника који обављају дјелатност аквакултуре из става 1. овог члана.

(6)  Министар доноси правилник о садржају и начину вођења Регистра привредних друштава и предузетника који обављају дјелатност аквакултуре.

 

Члан 50.

(1)  У случају измјене података на основу којих је донесено рјешење из члана 49. став 1. овог закона привредно друштво, односно предузетник подноси захтјев за издавање новог рјешења.

(2)  Рјешење из члана 49. став 1. овог закона ставља се ван снаге у случају:

а) престанка обављања дјелатности аквакултуре,

б) брисањем из Регистра привредног друштва, односно предузетника и

в) на захтјев привредног друштва или предузетника.

(3)  Министар укида рјешење из члана 49. став 1. овог закона у случајевима ако:

 а) ималац дозволе узгаја врсте риба или других водених организама које нису уписане у рјешење,

б) је рјешење донесено на основу нетачних података,

в) у накнадно остављеном року није достављен годишњи извјештај о раду,

г) се не придржава прописаних услова заштите природе и

д) престане да испуњава услове прописане овим законом.

 

Члан 51.

(1)  На риболовној води на којој се узгаја риба у кавезима или рибњаку забрањено је ловити рибу и обављати друге радње које могу ометати обављање дјелатности аквакултуре на удаљености мањој од 50 метара од граница кавеза или водене површине  рибњака.

(2)  На рибњаку на којем се обавља дјелатност аквакултуре забрањено је ловити рибу без одобрења имаоца рјешења из члана 49. став 1. овог закона.

Члан 52.

(1)  Дјелатност аквакултуре може обављати искључиво лице које је за то стручно оспособљено.

(2)  Стручна оспособљеност за обављање аквакултуре доказује се увјерењем о положеном испиту за обављање послова аквакултуре.

(3)  Министар именује Комисију за полагање испита из става 2. овог члана, од најмање три члана из реда стручњака из области рибарства.

(4)  Члановима Комисије припада накнада за рад, а рјешење о висини трошкова доноси министар.

(5)  Министарство издаје увјерење о положеном испиту и води Регистар лица оспособљених за обављање аквакултуре.

(6)  Увјерење о положеном испиту без обавезе полагања издаће се лицу које је положило испит из предмета рибарства на VI или VII степену образовања у области природних наука.

(7)  Кандидат сноси трошкове полагања испита за обављање послова аквакултуре, а рјешење о висини трошкова доноси министар.

(8)  Средства од накнаде за полагање испита за обављање послова аквакултуре уплаћују се на рачун јавних прихода Републике.

(9)  Министар доноси правилник којим прописује програм, начин и услове полагања испита за обављање послова аквакултуре, образац и начин издавања увјерења о положеном испиту и облик, садржај и начин вођења регистра лица оспособљених за обављање аквакултуре.

 

Члан 53.

(1)     Привредно друштво, односно предузетник који обавља дјелатност аквакултуре обавезан је да води евиденцију о производњи и узгоју риба, млађи, оплођене икре и других водених организама и достави је Министарству уз годишњи извјештај до 31. јануара текуће године за претходну годину.

(2)      Министар доноси правилник о облику и садржају евиденције о производњи и узгоју риба, млађи, оплођене икре и других водених организама у аквакултури.

 

VII заштита рибљег фонда

 

Члан 54.

Заштита рибљег фонда је скуп мјера које се предузимају ради очувања и осигурања услова за одрживо и дугорочно коришћење рибљег фонда и станишта.
Члан 55.
   Рибљи фонд се штити кроз посебно прописане мјере заштите, као што су организовање рибочуварске службе, утврђивање рибарских ревира и посебних станишта, те порибљавањем, забранама, ограничавањем и санационим риболовом и другим мјерама које доприносе заштити и унапређивању рибљег фонда у риболовним водама.

Члан 56.
(1)  Ради заштите риболовне зоне, корисник риболовне зоне и концесионар дужни су да обезбиједе и организују рибочуварску службу.
(2)  Корисник риболовне зоне и концесионар дужни су да организују рибочуварску службу на начин којим се осигурава надзор над свим риболовним водама у риболовној зони којом управљају.
(3)  Рибочуварску службу обавља службено лице које је у радном односу на неодређено вријеме код корисника риболовне зоне или концесионара (у даљем тексту: рибочувар).
(4)  Рибочувар треба да има најмање трећи степен стручне спреме, три године бављења спортским риболовом и положен испит за рибочувара (у даљем тексту: рибочуварски испит).
(5)  Корисник риболовне зоне може, поред рибочувара из става 3. овог члана, да обезбиједи чување риболовне зоне преко својих чланова.
(6)  Рибочувар има овлашћења прописана овим законом и прописима донесеним на основу њега.
(7)  Министар доноси правилник којим прописује начин обављања рибочуварске службе.

Члан 57.
(1)  Рибочуварски испит полаже се пред Комисијом од најмање три члана коју именује Савез, из реда стручњака из области рибарства, уз претходно прибављену сагласност Министарства.
(2)  Савез издаје увјерење о положеном рибочуварском испиту и води Регистар о положеним испитима.
(3)  Увјерење о положеном рибочуварском испиту без обавезе полагања издаје се лицу које је:
 а) положило испит из предмета рибарство на VI или VII степену образовања у области природних наука,
б) запослено на неодређено вријеме на пословима рибочувара најмање три године и ако има остварен стаж осигурања у трајању од најмање десет година без обзира на степен образовања и
в) запослено на неодређено вријеме на пословима рибочувара у непрекидном трајању од најмање пет година и има трећи степен стручне спреме.
(4)  Кандидат сноси трошкове полагања рибочуварског испита, а одлуку о висини трошкова доноси Савез, уз претходно прибављену сагласност Министарства.
(5)  Министар доноси правилник којим прописује програм, начин и услове полагања рибочуварског испита, образац и начин издавања увјерења о положеном испиту и облик, садржај и начин вођења регистра положених испита.

Члан 58.
     (1) Рибочувар приликом вршења послова обавезно носи са собом рибочуварску легитимацију и значку којом се доказује његово својство службеног лица, идентитет и овлашћење.
     (2) Рибочуварску легитимацију и значку издаје Савез на захтјев корисника риболовне зоне или концесионара.
     (3) Министар доноси правилник којим прописује образац рибочуварске легитимације и изглед рибочуварске значке.

Члан 59.
(1)  Рибочувар је у вршењу својих послова овлашћен да предузме сљедеће радње:
а) затражи дозволу за обављање риболова и личну карту или другу исправу на основу које се може утврдити идентитет лица,
б) изврши преглед објеката, пловних објеката, риболовног алата, опреме за риболов и улова,
в) приступи риболовној води на рибарском подручју и риболовној зони у циљу контроле,
г) продаје дневне, седмичне и мјесечне дозволе за спортски риболов,
д) привремено одузме дозволу за риболов, средства, алат и опрему за риболов на риболовној води или у њеној непосредној близини, ако постоји основана сумња да су употријебљени или намијењени за извршавање радњи које су забрањене овим законом,
ђ) одузме улов ако постоји основана сумња да је риба уловљена супротно одредбама овог закона,
е) да у име и за рачун корисника риболовне зоне или концесионара изда прекршајни налог или поднесе надлежном суду захтјев за покретање прекршајног поступка због прекршаја чијим је извршењем оштећен корисник риболовне зоне или концесионар,
ж) да утврди да ли се риболов обавља у складу са овим законом и
з) обавља и друге послове у складу са Програмом и годишњим планом.
(2)  О предузетим мјерама и радњама из става 1. т. а), б), д) и ђ) овог члана рибочувар сачињава записник и издаје потврду о привремено одузетим стварима или улову.
(3)  Лицу од којег се одузимају дозвола за риболов, средства, алат, опрему за риболов или улов, издаје се потврда са тачно назначеним предметима или уловом по врсти и количини рибе.
(4)  Корисник риболовне зоне или концесионар дужан је да обезбиједи услове за чување и одржавање одузете дозволе за риболов, средстава, алата, опреме за риболов или улова до њихове предаје надлежном органу.
(5)  Није дозвољено располагати (уништити их, продати, предати, даровати, замијенити и слично) са привремено одузетим предметима или уловом до предаје надлежном органу кориснику риболовне зоне или концесионару.

 

Члан 60.

(1)  Посебан облик заштите рибљег фонда обезбјеђује се успостављањем рибарских ревира.
(2)  Рибарски ревир је дио риболовне зоне са добро очуваним рибљим фондом и еко-системом у цјелини коју корисник може да користи под посебним условима управљања и режимима риболова.
(3)  Врсте рибарских ревира и њихове границе одређују се Рибарском основом Републике.
(4)  Рибарски ревир рјешењем утврђује министар на захтјев корисника или концесионара, ако је то планирано Рибарском основом Републике.

Члан 61.
(1)  Рибарски ревир с обзиром на начин управљања може бити:
а) заштићени,
б) у којем је дозвољен риболов – риболовни,
в) без активног управљања у природном окружењу и
г) угрожени ревири (погођени ревири).
(2)  Заштићени ревири су:
а) узгојни ревири за одрживи узгој риба,
б) резервати за оснивање или очување (одржавање) популације домаћих врста рибе,
в) резервати за матице домаћих врста риба и
г)  резервати генетског материјала домаћих врста риба.
(3)  Угрожени ревир је онај ревир у којем је живот риба због лоших услова живота или квалитета воде онемогућен.
(4)  Ревир без активног управљања је ревир који је под директним утицајем природних процеса.
(5)  Риболовни ревир је ревир у којем је дозвољен риболов у складу са овим законом.


Члан 62.

(1)  Посебна и специфична заштита рибљег фонда обезбјеђује се успостављањем посебних станишта.
(2)  Посебно станиште је дио риболовне зоне у којем није дозвољен риболов и ужива посебну заштиту због своје улоге у обнављању природних популација риба.
(3)  Посебним стаништима сматрају се природна рибља мрестилишта и плодишта, растилишта, хранилишта, зимовалишта и миграциони путеви риба.
(4)  Посебно станиште рјешењем утврђује министар на захтјев корисника или концесионара ако је то планирано Рибарском основом Републике.
(5)  У посебним стаништима трајно је забрањен риболов, осим санационог и селективног риболова планираног Рибарском основом Републике, није дозвољено вађење шљунка, пијеска, камена и пањева, захватати или црпити воду.
(6)  У вријеме мријеста и ловостаја у посебним стаништима забрањено је вршити и друге радње које ометају мријест.

Члан 63.

(1)  С циљем очувања оптималне структуре и величине популација риба обавља се порибљавање уношењем риба у риболовне воде у складу са Програмом и годишњим планом коришћења риболовне зоне.
(2)  Порибљавање се врши аутохтоним врстама риба.
(3)  Риболовне воде могу се порибљавати здравом рибом, оплођеном икром и рибљом млађи за порибљавање, произведеном у мрестилишту које је регистровано за обављање производње рибе, оплођене икре, узгој рибе и млађи.
(4)  Порибљавање риболовних вода обавља корисник риболовне зоне или концесионар и сноси трошкове порибљавања.
(5)  Забрањено је порибљавањем уносити алохтоне врсте риба у риболовну воду.

Члан 64.

(1)  Изузетно, порибљавање риболовних вода врстама риба које су нестале из тих вода (реинтродукција или поновно насељавање), као и аутохтоним врстама риба поријеклом из увоза, министар може рјешењем одобрити на основу захтјева корисника или концесионара и студије утицаја на животну средину, уз претходно прибављену сагласност министра надлежног за заштиту природе.
(2)  Преношење аутохтоних врста рибе из једне у другу риболовну воду министар може рјешењем одобрити на основу захтјева корисника или концесионара.
(3)  Порибљавање из ст. 1. и 2. овог члана обавља се у присуству надлежног инспектора.
(4)  Корисник је дужан да обавијести Инспекторат и Министарство о времену обављања порибљавања из ст. 1. и 2. овог члана и о обављеном порибљавању достави извјештај Министарству.

Члан 65.

(1)  Ради очувања и заштите рибљег фонда утврђује се ловостај за све или поједине врсте риба на риболовној зони, као и забрана лова риба које немају прописану величину.

(2)  Министар наредбом може према метеоролошким, хидролошким и биолошким показатељима промијенити режим риболова или периода ловостаја за поједине врсте риба у риболовној зони.

(3)  У циљу одрживог коришћења рибљег фонда министар одређује врсте алата, начин употребе и намјену појединих врста алата, опреме и мамаца за риболов, број дозвола за привредни риболов у одређеној риболовној зони.

(4)  Министар доноси правилник о ловостају, алатима, опреми и средствима за риболов.

 

Члан 66.

Забрањено је ловити рибу на риболовној води у сљедећим случајевима:

а) без важеће риболовне дозволе,

б) у посебним стаништима и рибарским ревирима, изузев риболовних у складу са овим законом,

в) која је недорасла, односно испод минимално прописаних величина,

г) у вријеме мријеста и ловостаја,

д) непосредно руком и потезањем, односно качењем удицом за тијело грабуљањем,

ђ) салмонидних врста (пастрмка, липљен и младица) ноћу и из чамаца,

е) харпуном, остима, подводном пушком, експлозивом, ватреним оружјем, електричном струјом (електрориболов), вјештачким извором свјетлости, хемијским и другим средствима која их убијају, трују или омамљују, мрежама, корпама и другим забрањеним или недозвољеним средствима,

ж) уз употребу стране врсте рибе (живе или мртве) као мамца,

з) на начин и уз употребу риболовних алата и опреме који нису дозвољени,

и) са моста и под ледом,

ј) у депресијама, барама, поплављеним површинама и другим воденим површинама које настају повлачењем воде и

к) тако да се прегради, затвори или испумпа вода.


Члан 67.

На риболовној зони забрањено је:

а) без риболовне дозволе или посебног одобрења имати у својој непосредној близини на риболовној води распакован рибарски прибор,

б) уловити више рибе од дневно дозвољеног улова,

в) неовлашћено користити рибљи фонд,

г) ловити рибу унутар, узводно и низводно 100 метара од ограде хидроенергетског објекта,

д) преносити живе уловљене рибе у друге воде,

ђ) ометати, односно узнемиравати рибе у вријеме мријеста у посебним стаништима и ревирима,

е) затварати, одвраћати и исцрпљивати воду из риболовне воде ако се тиме проузрокује опасност за опстанак рибе,

ж) постављање кавезних система или других објеката за узгој рибе ако то није планирано Рибарском основом Републике и ако нема рјешење за то,

з) постављање ограда или било каквих препрека којима се спречава приступ риболовној води лица која посједују дозволу за привредни или спортски риболов и рибочувара,

и) користити риболовне воде, њихова корита и обале као саобраћајнице за превоз дрвене грађе и кретање механизације,

ј) изводити радове који доводе до мућења риболовних вода у трајању дужем од 48 часова,
к) спречавати на било који начин рибочувара у извршавању дужности и

л) ометати постављање знакова или скидати знакове којима се означава рибарско подручје, риболовна зона, посебно станиште, ревир и рибњак.


Члан 68.

(1)  Корисник риболовне зоне или концесионар дужан је да предузме неопходне мјере за враћање рибе у риболовну воду са поплављеног и сушног земљишта.

(2)  Власник или други корисник водног или приобалног земљишта обавезан је да кориснику допусти несметан пролаз преко свог земљишта и задржавање ради спровођења плана управљања и спасавања рибе и рибље млађи са поплављеног и сушног подручја.

(3)  При спровођењу плана управљања корисник је обавезан да обезбиједи минималан утицај на земљиште из става 2. овог члана, а ако проузрокује штету дужан је да је надокнади.


Члан 69.

Ради заштите, узгоја или размножавања риба, министар може рјешењем забранити или ограничити употребу појединих риболовних алата и опреме за поједине врсте риболова на одређеној риболовној води, забранити риболов или санациони риболов, промијенити режим риболова или периода ловостаја за поједине врсте риба у риболовној зони.

           
         Члан 70.

(1)  За научна или стручна истраживања (у даљем тексту: риболов у научноистраживачке сврхе), министар може на основу захтјева и достављеног истраживачког програма, рјешењем одобрити риболов, уз услов да се таквим риболовом не наноси штета рибљем фонду, кориснику или концесионару.

(2)  Риболов у научноистраживачке сврхе обавља се у присуству надлежног инспектора и овлашћеног лица корисника риболовне зоне или концесионара.

(3)  Поред садржаја утврђеног прописом којим се уређује општи управни поступак, рјешење за риболов у научноистраживачке сврхе садржи и:

а) назив рибарског подручја, риболовне зоне и риболовне воде гдје ће се обављати риболов,

б) сврху риболова,

в) период у којем ће се обављати риболов,

г) имена лица која обављају риболов, са подацима о научноистраживачким установама из којих су та лица,

д) случајеве и обим одступања од прописа о ловостају и

ђ) врсту и начин употребе средстава и алата за обављање риболова.   

(4)  Риболов у научноистраживачке сврхе може се обављати свим мрежарским, удичарским, самоловним алатима и апаратом за риболов електричном струјом, у мјери и обиму који не нарушава састав ихтиофауне и не умањује битно постојећи рибњи фонд.

(5)  Риболов у научноистраживачке сврхе могу обављати Установе које су регистроване за стручна и научна истраживања из области рибарства, ихтиологије, рибарствене биологије или екологије вода.

(6)  Лице којем је одобрен риболов у научноистраживачке сврхе дужно је да обавијести корисника риболовне зоне или концесионара, Инспекторат и Министарство о времену обављања риболова из става 1. овог члана, те да о обављеном риболову достави извјештај Министарству.


Члан 71.

(1)   Министар може рјешењем одобрити риболов електричном струјом (у даљем тексту: електрориболов) у сврху научноистраживачког и санационог риболова, а изузетно и у случају изловљавања рибе, ради порибљавања и спасавања рибе са поплављеног подручја, на основу захтјева и достављеног програма.

(2)  Дозвољено је коришћење апарата за електрориболов који не изазива угинуће риба, а могу га посједовати само научноистраживачке и стручне организације.

(3)  Електрориболов могу да врше само лица која су стручно оспособљена за ту врсту риболова.

(4)  Електрориболов се обавља у присуству надлежног инспектора и овлашћеног лица корисника или концесионара.

(5)  Лице којем је одобрен електрориболов дужно је да обавијести корисника риболовне зоне или концесионара, Инспекторат и Министарство о времену обављања електрориболова, апаратима за електрориболов које ће користити, те да о обављеном риболову достави извјештај Министарству.

 

Члан 72.

(1)  Ради спречавања развоја и ширења алохтоних и мање вриједних врста риба или пренамножавања појединих врста риба које угрожавају друге врсте на риболовној зони министар рјешењем може на захтјев корисника или концесионара и достављеног стручног мишљења Установе одобрити санациони риболов.

(2)  Рјешење из става 1. овог члана поред садржаја утврђеног прописом којим се уређује општи управни поступак обавезно садржи: врсту риболовног алата и опреме, вријеме и начин обављања риболова, количину и врсту рибе коју треба изловити и даље поступање са уловљеном рибом.

(3)  Корисник или концесионар дужан је да обавијести Инспекторат и Министарство о времену обављања санационог риболова и о обављеном риболову достави извјештај Министарству.

(4)  Санациони риболов обавља се у присуству надлежног инспектора.


Члан 73.

(1)  Лица која обављају дјелатност на водном добру дужна су да прије почетка било каквих радова на риболовној води обавијесте корисника или концесионара.

(2)  При изградњи или реконструкцији хидроенергетских или других објеката или постројења на риболовним водама, инвеститор је обавезан да са корисником риболовне зоне склопи уговор у циљу очувања рибљег фонда.

(3)  Корисници доводних, турбинских и других канала дужни су да уграде и одржавају уређаје који спречавају улаз рибе у канале, а корисници брана су дужни да обезбиједе несметан пролаз рибе.

(4)  Лица из става 2. овог члана дужна су да осигурају да се котом минималног радног успора обезбиједе оптимални услови за живот риба у складу са Рибарском основом Републике.

(5)  У случају да није израђен систем који осигурава несметан пролаз риба на већ изграђеним објектима, корисник из ст. 2. и 3. овог члана дужан је да врши порибљавање риболовних вода, у складу са годишњим планом корисника риболовне зоне или концесионара.

(6)  Забрањен је риболов у систему којим се осигурава несметан пролаз риба.

 

Члан 74.

(1)  Штетом причињеном рибљем фонду сматра се свако уништавање рибљег фонда или станишта у риболовној води.
(2)  Физичка и правна лица која причине штету рибљем фонду контаминацијом, загађењем или незаконитим коришћењем водног добра, бесправним уловом рибе, испуштањем воде из природних и вјештачких језера и других акумулација, преграђивањем водотока ако се тиме проузрокује опасност за опстанак риба, као и на било који други начин, дужни су да кориснику надокнаде штету, у складу са правилником о висини накнаде за штету причињену рибљем фонду и одредбама прописа којим се уређује област облигационих односа.
(3)  Висина накнаде утврђује се на основу насталих трошкова и смањења прихода насталих проузроковањем штете који укључују:

а) вриједност угинулих риба,

б) трошкове за порибљавање,

в) трошкове ангажовања корисника риболовне зоне или концесионара на отклањању штете и

г) трошкове за успостављање првобитног стања воде.

(4)  Министар доноси правилник о висини накнаде за штету причињену рибљем фонду.

(5)  Новчана средства добијена на име накнаде штете приход су корисника риболовне зоне или концесионара и користе се искључиво за отклањање настале штете.






VIII ЕВИДЕНЦИЈА у рибарству

Члан 75.

(1)  Евиденција у рибарству се води у рибарском катастру.

(2)  Рибарски катастар успоставља, води и ажурира Министарство.

(3)  Рибарски катастар садржи: списак рибарских подручја, риболовних зона, рибарских ревира и посебних станишта, податке о стању популације риба, евиденцију корисника риболовних зона, рибара, рибњака и лица која се баве аквакултуром, евиденцију о лицима која су положила стручни испит, испит за непосредно обављање привредног риболова и аквакултуре, лица оспособљених за електрориболов, евиденцију помора риба, евиденцију о вјештачком мријесту и друго.

Члан 76.

(1)  Рибарски катастар, поред података из члана 75. овог закона садржи и податке о аквакултури:

 а) капацитет и карактеристике рибњака (хладноводни или топловодни, бетонски, земљани или кавезни и други),
 б) врста рибе,
 в) локација објекта и
 г) сједиште/мјесто пребивалишта предузетника, односно привредног друштва и друго.

(2)  Министар доноси правилник о садржају и начину вођења рибарског катастра.

 

IX НАДЗОР


Члан 77.

(1)  Управни надзор над спровођењем овог закона и прописа донесених на основу њега врши Министарство.
(2)  Инспекцијски надзор над спровођењем овог закона и прописа донесених за његово спровођење врши Инспекторат, посредством пољопривредних инспектора и комуналне полиције и пољопривредних и водних инспектора у саставу јединица локалне самоуправе.

 

Члан 78.

У вршењу послова инспекцијског надзора надлежни инспектор, поред општих овлашћења прописаних законом којим се уређује област инспекција, има право и дужност да утврђује да ли:
а) се уступљена риболовна зона користи у складу са Програмом и планом управљања,
б) је корисник риболовне зоне или концесионар обиљежио границе рибарског подручја, риболовне зоне, рибарских ревира и посебних станишта,
в) корисник риболовне зоне или концесионар, рибар и лице које обавља дјелатност аквакултуре доставља извјештаје Министарству,
г) концесионар користи риболовну зону у складу са овим законом и другим законима,
д) се на риболовним водама примјењују прописане забране лова риба и друге радње,
ђ) корисник риболовне зоне или концесионар на којој се налазе рибарски ревири и посебна станишта спроводи прописане мјере заштите,
е) се на риболовној зони на којој се налази посебно станиште примјењују забране вађења шљунка, пијеска, камена и пањева, захватања или црпљења воде и друге радње које ометају мријест,
ж) се порибљавање риболовних вода врши на прописан начин,
з) се примјењују прописане забране и ограничења коришћења и очувања еко-система риболовних вода, односно мјере и активности за спасавање рибе и рибље млађи са поплављеног и сушног подручја,
и) се примјењује забрана уношења нових врста риба без прописаног одобрења,
ј) се спроводе мјере очувања рибљег фонда,
к) се привредни, спортски и привредно-спортски риболов, преношење риба, риболов у научноистраживачке сврхе, електрориболов и санациони риболов врше у складу са прописаним условима и
л) се спроводе и друге прописане мјере у складу са овим законом.

Члан 79.

У вршењу послова инспекцијског надзора надлежни инспектор, поред општих овлашћења прописаних законом којим се уређује област инспекција, овлашћен је и да наложи:
а) отклањање неправилности у примјени овог закона и прописа донесених за његово спровођење и одреди начин и рок за њихово отклањање,
б) да се обустави даље обављање дјелатности ако у остављеном року нису отклоњене утврђене неправилности и недостаци,
в) предузимање мјера којима се спречава наношење штете рибљем фонду или станишту и
г) предузме друге мјере и друге радње у складу са овим законом и прописима донесеним за његово спровођење.


XI КАЗНЕНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 80.
(1) Новчаном казном од 5.000 КМ до 15.000 КМ казниће се за прекршај привредно друштво, корисник риболовне зоне и концесионар, ако:
          а) омогући да се привредни риболов врши на подручјима на којима се не може вршити (члан 14. став 2),
б) омoгући да привредни риболов обавља рибар који не испуњава услове за привредни риболов прописане овим законом (члан 15. став 2),
в) количина улова у привредном риболову премаши дозвољену (члан 15. став 3),
г) риболовну зону за спортски риболов уступи на коришћење другом субјекту (члан 22. став 4),
д) због начина управљања проузрокује погоршање хидролошких, физичко-хемијских и биолошких особина риболовне воде (члан 22. став 5. тачка в),
          ђ) не обезбиједи стручно обављање послова управљања риболовном зоном и рибочуварску службу (члан 25. став 1),
е) не обиљежи границе рибарског подручја у прописаном року, као и рибарских ревира и посебних станишта (члан 27. став 1),
ж) у прописаном року не донесе Програм за период на који му је додијељена риболовна зона на коришћење (члан 28. став 1),
з) не донесе годишњи план коришћења у складу са Програмом (члан 30. став 1),
и) омогући спортски риболов риболовцима који немају положен испит за лов риба у спортском риболову и који немају дозволу за лов риба у спортском риболову (члан 32. став 1),
ј) ставља у промет рибу уловљену у спортском риболову (члан 37. став 4),
к) обавља привредно-спортски риболов, а не испуњава прописане услове (члан 41. став 1),
л) не обезбиједи стручно обављање послова управљања риболовном зоном и рибочуварску службу (члан 43. став 1),
љ) не обиљежи границе рибарског подручја у року од три мјесеца од дана потписивања уговора о концесији, као и рибарских ревира и посебних станишта (члан 44),
м) не користи риболовну зону у складу са годишњим планом (члан 45. став 1),
н) не спроведе прописане мјере (члан 47),
њ) не испуњава прописане услове (члан 48. став 3),
о) не води прописане евиденције и не достави годишњи извјештај (члан 53. став 1),
п) не организује рибочуварску службу и не обезбиједи да рибочуварске послове обавља лице које испуњава прописане услове (члан 56. ст. 1. и 4),
р) не врши порибљавање риболовних вода и преношење риба на прописан начин (чл. 63.  и 64),
с) недозвољено лови рибу на риболовној води и обавља забрањене радње на риболовној зони (чл. 66. и 67),
т) врши риболов у научноистраживачке сврхе без рјешења Министарства (члан 70. став 1),
ћ) лице којем је одобрен риболов у научноистраживачке сврхе не поступа на прописан начин (члан 70. став 6),
у) обавља или омогући електрориболов супротно одредбама (члан 71) и
ф) врши или омогући риболов у систему којим се осигурава несметан пролаз риба (члан 73. став 6).
(2) За прекршај из става 1. овог члана казниће се новчаном казном од 500 КМ до 1.500 КМ и одговорно лице у привредном друштву или другом правном лицу, односно код корисника риболовне зоне или концесионара.

Члан 81.

(1) Новчаном казном од 3.000 КМ до 9.000 КМ казниће се за прекршај привредно друштво, корисник риболовне зоне и концесионар, ако:
а) не плати накнаду за коришћење рибароловне зоне (чл. 9. и 42),
б) привредни риболов рибар врши на подручјима на којима се не може вршити (члан 14. став 2),
в) рибар обавља привредни риболов, а не испуњава прописане услове (члан 15. став 2),
г) количина улова рибара у привредном риболову премаши дозвољену (члан 15. став 3),
д) рибар не обавља привредни риболов прописаним алатима и не поштује забрану риболова (члан 17. ст. 1. и 5),
ђ) не обавијести рибара о ограничењима (17. ст. 2. и 3),
е) не води прописане евиденције и не достави годишњи извјештај (члан 19. став 1),
ж) не достави годишњи план у прописаном року и дозволи риболов без сагласности (члан 30. ст. 3. и 7. и члан 45. ст. 1, 2. и 7),
з) не достави годишњи и финални извјештај у прописаном року (члан 31. ст. 1. и 2),
и) не продаје дозволе на прописан начин (члан 36. став 1. и члан 46),
ј) омогући спортски риболов уз употребу недозвољених риболовних алата, опреме или пловних средстава (члан 37. ст. 1. и 2),
к) изда дозволу за текућу годину спортском риболовцу који није доставио годишњи извјештај за претходну годину (члан 38. став 2),
л) не организује такмичење на прописан начин (члан 39),
љ) узгаја врсте риба или других водених организама који нису уписани у рјешење (члан 49. став 3),
м) лови рибу и обавља друге радње на удаљености мањој од 50 метара од границе кавеза или ограде (члан 51. став 1),
н) омогући да непосредно обављање послова аквакултуре врши лице које није стручно оспособљено (члан 52. став 1),
њ) не обeзбиједи услове за одузимање, чување и одржавање дозволе за риболов, средстава, алата, опреме за риболов или улова до њихове предаје надлежном судском органу или ако располаже са привремено одузетом опремом или уловом до предаје надлежном судском органу (члан 59. ст. 4. и 5),
о) не обавља санациони риболов на прописан начин (члан 72. ст. 1. и 2),
п) корисник или концесионар не обавијести Инспекторат и Министарство (члан 72.      став 3) и
р) не испуњава прописане услове (члан 73. ст. 1, 3. и 4).
(2) За прекршај из става 1. овог члана казниће се новчаном казном од 400 КМ до 1.200 КМ и одговорно лице у привредном друштву, односно код корисника риболовне зоне или концесионара.
(3) За прекршај из става 1. овог члана казниће се новчаном казном од 1.000 КМ до 3.000 КМ и предузетник.

Члан 82.
(1) Новчаном казном од 3.000 КМ до 9.000 КМ казниће се за прекршај  физичко лице, ако лови рибу харпуном, остима, подводном пушком, експлозивом, ватреним оружјем, електричном струјом (електрориболов), вјештачким извором свјетлости, хемијским и другим средствима која их убијају, трују или омамљују, мрежама, корпама и другим забрањеним или недозвољеним средствима (члан 66. тачка е),
(2) Новчаном казном од 2.000 КМ до 6.000 КМ казниће се за прекршај физичко лице, ако:
а) обавља риболов уз употребу недозвољених риболовних алата или опреме и мамаца, користи пловила на риболовној води на којој није дозвољено, или ставља уловљену рибу у промет (члан 37. ст. 1, 2. и 4. и члан 66. тачка з),
б) обавља забрањене радње на риболовној зони (члан 67),
в) не дозволи пролаз преко водног или приобалног земљишта (члан 68. став 2) и
г) обавља електрориболов, а није стручно оспособљен за ту врсту риболова (члан 71.     став 3).
(3) Новчаном казном од 1.000 КМ до 3.000 КМ казниће се за прекршај физичко лице ако поступи супротно одредбама члана 66. т. б), в), г), д), ђ), ж), и), ј) и к).
(4) Новчаном казном од 300 КМ до 900 КМ казниће се за прекршај физичко лице, ако:
а) поступи супротно прописима (члан 32. став 1),
б) рибочуварима онемогућава обављање рибочуварског надзора и не пружи им све потребне податке и обавјештења (члан 32. став 2),
в) лови рибу и обавља друге радње на удаљености мањој од 50 метара од границе кавеза или ограде или лови рибу на рибњаку (члан 51),
г) лови рибу без важеће риболовне дозволе, и уз употребу већег броја штапова од дозвољеног броја (члан 66. тачка а) и
д) не поштује забране прописане рјешењем министра (члан 69).
(5) Новчаном казном од 200 КМ до 600 КМ казниће се за прекршај рибочувар, ако:
а) приликом вршења послова не носи рибочуварску легитимацију и значку (члан 58.    став 1) и
б) не поступа на прописан начин (члан 59. ст. 1, 2. и 3).
(6) Новчаном казном од 100 КМ до 300 КМ казниће се за прекршај физичко лице, ако:
а) обавља спортски риболов на риболовној зони другог корисника  без талона (члан 36.    ст. 4. и 5) и
б) не води прописане евиденције и не достави годишњи извјештај (члан 38. став 1).

Члан 83.
Новчаном казном од 1.000 КМ до 3.000 КМ казниће се за прекршај Савез, ако:
a) не обавља послове који су му повјерени овим законом (члан 33. став 2),
б) Министарству не поднесе годишњи извјештај (члан 33. став 7) и
в) издаје дозволе корисницима или концесионарима са којима Министарство нема склопљен уговор о коришћењу риболовне зоне или концесији (члан 35. став 2).


XII ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 84.
Поступци почети прије ступања на снагу овог закона завршиће се по одредбама Закона о рибарству („Службени гласник Републике Српске“, бр. 4/02 и 58/09).

Члан 85.
(1) Влада Републике Српске ће у року од годину дана од дана ступања на снагу овог закона донијети:
а) Одлуку о утврђивању рибарских подручја и риболовних зона (члан 8. став 2),
б) Одлуку о висини и начину плаћања накнаде за коришћење риболовне зоне, обављање привредног риболова и висини накнаде за дозволе (члан 9. став 2, члан 16. став 6. и члан 35. став 5) и
в) Рибарску основу Републике Српске (члан 10. став 2),
 (2) Министар ће у року од девет мјесеци од дана ступања на снагу овог закона донијети прописе:
а)  Правилник о условима обављања привредног риболова, намјени, врсти и количини риболовних алата и опреме који се користе у привредном риболову и количину и врсту дозвољеног улова рибе (члан 17. став 6),
б) Правилник о програму, начину и условима полагања испита за обављање послова привредног риболова, образац и начин издавања увјерења о положеном испиту и облик, садржај и начин вођења Регистра лица оспособљених за обављање привредног риболова (члан 18. став 9),
в) Правилник о облику и садржају евиденције о улову рибе у привредном риболову (члан 19. став 5),
 г) Правилник о програму, начину и условима полагања стручног испита (члан 26. став 2),
 д) Правилник о начину обиљежавања граница рибарског подручја, риболовних зона, рибарских ревира и посебних станишта (члан 27. став 2),
 ђ) Правилник о садржају годишњег и финалног извјештаја о коришћењу риболовне зоне (члан 31. став 2),
 е) Правилник о програму, начину и условима полагања риболовачког испита, образац и начин издавања увјерења о положеном испиту и облик, садржај и начин вођења Регистра положених испита (члан 34. став 5),
ж) Правилник о облику, садржају и обрасцу дозволе (члан 35. став 6),
з) Правилник о начину обављања спортског риболова, врсти и количини риболовних алата, опреме и мамаца коју риболовци смију да користе (члан 37. став 5),
и) Правилник о облику и садржају евиденције о улову рибе у спортском риболову (члан 38. став 4),
ј) Правилник о садржају и начину вођења Регистра привредних друштава и предузетника који обављају дјелатност аквакултуре (члан 49. став 6),
к) Правилник о програму, начину и условима полагања испита за обављање послова аквакултуре, образац и начин издавања увјерења о положеном испиту и облик, садржај и начин вођења Регистра лица оспособљених за обављање аквакултуре (члан 52. став 9),
л) Правилник о облику и садржају евиденције о производњи и узгоју риба, млађи, оплођене икре и других водених организама у аквакултури (члан 53. став 2),
љ) Правилник о начину обављања рибочуварске службе (члан 56. став 6),
м) Правилник о програму, начину и условима полагања рибочуварског испита, образац и начин издавања увјерења о положеном испиту и облик, садржај и начин вођења Регистра положених испита (члан 57. став 5),
н) Правилник о обрасцу рибочуварске легитимације и изглед рибочуварске значке (члан 58. став 5),
њ) Правилник о ловостају, алатима, опреми и средствима за риболов (члан 65. став 4),
о) Правилник о висини накнаде за штету причињену рибљем фонду (члан 74. став 4) и
п) Правилник о садржај и начину вођења рибарског катастра (члан 76. став 5).

Члан 86.

Средњорочни програм унапређивања рибарства и годишњи план управљања донесени по прописима који су важили до дана ступања на снагу овог закона примјењиваће се до истека њиховог периода важења.
Члан 87.
(1)   Организације спортских риболоваца дужне су да своје пословање ускладе са одредбама овог закона у року од годину дана од дана његовог ступања на снагу.
(2)   Корисник риболовне зоне или концесионар, привредно друштво, односно предузетник који обављају дјелатност привредног, спортског и привредно-спортског риболова и аквакултуре дужни су да своје пословање ускладе са одредбама овог закона у року од годину дана од дана његовог ступања на снагу.
(3)  Лица која су обавезна да положе испит из чл. 18, 26, 34, 52. и 57. овог закона, дужна су да га положе у року од годину дана од дана ступања на снагу овог закона.
Члан 88.
            До доношења подзаконских аката из члана 85. овог закона примјењиваће се прописи који су важили до дана ступања на снагу овог закона, ако нису у супротности са одредбама овог закона.

Члан 89.
Ступањем на снагу овог закона престаје да важи Закон о рибарству („Службени гласник Републике Српске“, бр. 4/02 и 58/09).

Члан 90.
Овај закон ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у „Службеном гласнику Републике Српске“.



Број: 01-1058/12                                                                                                                                               
Датум: 10. јул 2012. године                                                                                                                                                  
                                                                                                                          



 ПРЕДСЈЕДНИК
                                                                                                                                   
 НАРОДНЕ                               
                                                                                                                                 
 СКУПШТИНE
                                                                                                                          

               Мр Игор Радојичић



















Нема коментара:

Постави коментар